Nietoperzowe rekordy



Najmniejszym nietoperzem jest ryjkonos malutki Craseonycteris thonglongyai, żyjący w Tajlandii i Birmie. Ma on 3 cm długości ciała i waży zaledwie 1,5-2 g. Wraz z ryjówką etruską, uważany jest za najmniejszego ssaka świata.
Największe nietoperze świata to rudawki Pteropus i acerodony Acerodon, żyjące w ciepłych strefach Afryki, Azji płd-wsch i Australii. Masa ich ciała może dochodzić do 1,6 kg, a rozpiętość skrzydeł do 2 m. Nietoperze te są owocożerne i nie używają echolokacji.
Najdłuższe dystanse pokonują karliki większe, które co roku migrują między stanowiskami letnimi w północnej Europie a zimowiskami w południowej Europie. Najdłuższy zanotowany przelot to ponad 2000 km.
Najdłużej żyjące nietoperze to nocki, u których maksymalne znane długości życia wynosiły co najmniej 38 lat.
Największe zgrupowania wśród ssaków tworzą nietoperze. W jaskiniach Ameryki Północnej żyją wielomilionowe kolonie molosów brazylijskich Tadarida brasiliensis. Największa kolonia liczyła około 50 mln osobników. Kolonia taka może zjadać co najmniej kilka ton owadów każdej nocy. W Polsce jednym z najliczniejszych zgrupowań jest kolonia rozrodcza nocka dużego na strychu kościoła we Wleniu, licząca ok. 2500 osobników.
Najwyższe ultradźwięki emituje Cleotis percivalii i Kerivoula hardwickii, które posługuje się pulsami echolokacyjnymi o częstotliwości do 220 kHz (dla porównania, górna granica słyszalności ludzkiego ucha to 16-20 kHz).
Najgłośniejsze nietoperze „wykrzykują” swoje ultradźwiękowe pulsy echolokacyjne z natężeniem 140 dB. W zakresie słyszalności ludzkiego ucha, dźwięki o takim natężeniu powodują silny ból ucha i uszkodzenie błony bębenkowej.
Najmniejsze polskie gatunki nietoperzy, karliki uwielbiają komary. Każdy osobnik może zjeść ich od 1000 do 3000 w ciągu 1 nocy.
Nietoperze wampiry żyją naprawdę, ale są to zaledwie trzy gatunki występujące w Ameryce Środkowej i Południowej. Odżywiają się krwią ptaków i ssaków.
Nietoperze Dyacopterus spadiceus, Pteropus capistratus to jedyne gatunki ssaków, których samce produkują mleko w gruczołach piersiowych. Nie wiadomo jednak czy także karmią młode.