Jak powstały nietoperze

czyli dlaczego zwierzęta te latają w nocy i wiszą głową w dół?

ewolucja

Znajdujemy się przy Muzeum Ziemi, w którym eksponowane są m.in. skamieniałe jaja i modele dinozaurów. W czasie kiedy na Ziemi panowały dinozaury, nietoperzy jeszcze nie było. Nie jest wykluczone, że pod koniec ery dinozaurów pojawili się wcześni przodkowie nietoperzy. Ssaki te pochodzą prawdopodobnie od niedużych, nadrzewnych owadożernych ssaków, podobnych do dzisiejszych ryjówek. W wyniku polowania tych zwierząt na przelatujące owady, powiększały się powierzchnie służące do łapania ofiary, co w efekcie doprowadziło do wykształcenia się błony między palcami i kończynami i uformowania błony skrzydłowej, której głównym rusztowaniem stały się wydłużone kości dłoni. Początkowo nietoperze poruszały się lotem ślizgowym, a dopiero po wykształceniu skrzydła zaczęły aktywnie latać. Wykorzystanie echolokacji do polowania na owady i orientacji pojawiło się dopiero po uzyskaniu zdolności do aktywnego lotu. W wyniku konkurencji o owadzi pokarm (głównie z ptakami), nietoperze przeszły na nocny tryb życia. Po przekształceniu kończyn przednich w skrzydło, najwygodniejszą pozycją stało się zwisanie w dół….
Przypuszcza się, że nietoperze powstały pod koniec kredy, około 80 mln lat temu, ale niewiele wiadomo o ani pierwszych nietoperzach ani o ich przodkach. Formy te nie zachowały się w materiale kopalnym. Najstarsze znane kopalne nietoperze maja około 55 mln lat i swoim wyglądem przypominają współczesne gatunki.
Nietoperze to jedyne zdolne do aktywnego lotu ssaki. Ich skrzydło powstało w wyniku przekształcenia kończyny przedniej. Pierwszy palec (kciuk) jest wolny i zakończony pazurem. Przystosowaniem do pozycji wiszącej są: obrócenie kończyny tylnej w stawie biodrowym o 180 stopni oraz powstanie automatycznego systemu bloczkowego przy pazurkach każdego z palców stopy.

ewolucja